Մայիսի 24-ինՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը եւ ԳԴՀ Բունդեսթագի փոխնախագահ Էդելգարդ Բուլմահնը լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:
Էդուարդ Շարմազանովը, ամփոփելով այսօրվա հանդիպման արդյունքները, նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է հարաբերություների զարգացումը Գերմանիայի հետ բոլոր ուղղություններով: Ըստ Էդուարդ Շարմազանովի՝ կողմերը կարեւորում են միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը թե բարեկամության խմբերի, եւ թե հանձնաժողովների մակարդակով: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ հանդիպմանը կարեւորվել է նաեւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների համատեքստում: Նա ընդգծել է, որ Եվրամիության անդամ երկրների շարքում Գերմանիան Հայաստանի համար կարեւոր գործընկեր է: Կողմերը հույս են հայտնել, որ այդ համագործակցությունը ապագայում եւս շարունակական կլինի:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ տարածաշրջանային զարգացումներին. Էդուարդ Շարմազանովը փաստել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը տարածաշրջանում բացառապես կայունության ու խաղաղության կողմնակից են: ԱԺ փոխնախագահը գերմանացի գործընկերոջը ներկայացրել է փաստեր՝ ապրիլյան պատերազմում Ադրբեջանի կողմից իրականացված հանցագործությունների, այդ թվում՝ զինվորների ու խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացված խոշտանգումների մասին: Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ պարոն Շարմազանովը նշել է, որ այն պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով: Բանակցությունների վերսկսման համար, ըստ Էդուարդ Շարմազանովի, անհրաժեշտ է իրականացնել այն պայմանավորվածությունները, որոնք Վիեննայում երկու երկրների նախագահների հանդիպումից հետո իրենց հայտարարության մեջ նշել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների արտաքին գործերի նախարարները: Աժ փոխնախագահը նշել է, որ այդ առաջարկները գերմանական կողմի համար եւս ընդունելի են.դա այսօր հաստատել է նաեւ տիկին Բուլմահնը: Այս համատեքստում երկկրղմ կարեւորվել է շփման գծում վստահության եւ հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը: «Ավելին, մենք գտնում ենք, որ խնդիրը պետք է լուծվի՝ հիմքում ունենալով թե ինքնորոշման իրավունքի իրացման սկզբունքը, թե խաղաղ կարգավորումը, թե տարածքային ամբողջականությունը, բայց միեւնույն ժամանակ բոլորը պետք է գիտակցեն, որ ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն այլընտրանք չունի»,- ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Հանդիպման առանցքում է եղել նաեւ Ցեղասպանության դատապարտման հարցը, որին անդրադառնալով՝ Էդուարդ Շարմազանովը տեղեկացրել է, որ հունիսի 2-ին Գերմանիայի Դաշնության Բունդեսթագում կքննարկվի Օսմանյան Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության դատապարտման բանաձեւի նախագիծը: Հայաստանի ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել Էդելգարդ Բուլմահնին՝ խիզախ ու արդարացի կեցվածքի համար: «Այսօրեւս տիկին Բուլմահնն իր անձնական տեսակետը վերահաստատել է, որ 1915թ. իրադարձությունները ոչ այլ ինչ են, քան ցեղասպանություն: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ գերմանացի գործընկերները հունիսի 2-ին կիրականացնեն մեծ առաքելություն՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը եւ Օսմանյան Թուրքիայում ապրող քրիստոնյա ժողովուրդների ցեղասպանությունները:
Բունդեսթագի փոխնախագահը եւս խոսելով ԼՂ հակամարտությունից՝ հույս է հայտնել, որ այն չի լուծվի ռազմական ճանապարհով, եւ կոչ է արել կողմերին պահպանել հրադադարի շուրջ ձեռք բերված նոր պայմանավորվածությունը: Տիկին Բուլմահնը կարեւորելով մշտադիտարկման մեխանիզմների հաստատումը շփման գծում՝ ընդգծել է, որ այն կարեւոր նախապայման կլինի հակամարտության հետագա թեժացումը կանխելու հարցում:
Անդրադառնալով Բունդեսթագի «Քրիստոնեադեմոկրատական» խմբակցության, Սոցիալ դեմոկրատական կուսակցության ու «Կանաչներ» խմբակցության կողմից համատեղ մշակված բանաձեւի նախագծի քննարկմանը՝ Բունդեսթագի փոխնախագահը նշել է, որ բանաձեւում առաջին հերթին դատապարտվելու են հայերի ու այլ քրիստոնյա ժողովուրդների նկատմամբ Օսմանյան կայսրությունում իրականացված բռնությունները: «Կարեւոր է միշտ կենդանի պահել անցյալի մասին հիշողությունը: Հենց այդ պատճառով էլ մենք կոգեկոչենք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, նաեւ կդատապարտենք Գերմանական կայսրության տխրահռչակ դերը, քանի որ Գերմանիան այն ժամանակ եղել է Օսմանյան Թուրքիայի գլխավոր դաշնակիցը եւ չի կանխել Թուրքիայի կատարած ոճրագործությունները»,- փաստել է Բունդեսթագի փոխնախագահը:
Նա հիշեցրել է, որ 1998-ին Գերմանիայի կառավարությունը հրապարակել է մի շարք փաստաթղթեր, որոնք ներկայացվել են նաեւ Հայաստանի ու Թուրքիայի կառավարություններին: Ինչպես նշել է Բունդեսթագի փոխնախագահը, փաստաթղթերում ակնհայտ է, որ Գերմանիան դիվանագիտական իր ալիքներով տեղյակ է եղել, թե ինչ է ծրագրվում Օսմանյան կայսրության կողմից: «Այդ պատճառով բանաձեւում անդրադարձ է կատարվում նաեւ Գերմանիայի մեղսակցությանը Հայոց ցեղասպանության հարցում, հետեւաբար, Գերմանիան պատմական պատասխանատվություն է ստանձնում առերեսվելու իրականությանը»,- ասել է գերմանացի խորհրդարանականը:
Բունդեսթագի փոխնախագահի խոսքով՝ Թուրքիայում ավելանում է այն մարդկանց թիվը, ովքեր համարձակորեն առերեսվում են իրենց պատմությանը եւ քննադատաբար վերաբերվում Օսմանյան կայսրության վարած քաղաքականությանը:
Հաշվի առնելով Գերմանիայի պատմության մութ էջերը, տիկին Բուլմահնը նշել է, որ իրենք կարող են օգնել հայ եւ թուրք ժողովուրդներին երկխոսության եզրեր գտնելու հարցում: Ըստ Բունդեսթագի փոխնախագահի՝ դա թեեւ դժվար, բայց հնարավոր քաղաքական ճանապարհ է: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ամփոփելով ճեպազրույցը,հավելել է. «Մոնիթորինգի մեխանիզմները ներդնելուց հետո այլեւս կարիք չի լինի կողմերին կոչ անելու, այլ կարիք կլինի կոչ անելու նրան, ով խախտել է մշտապես»:

24 мая вице-спикер НС РА Э.Шармазанов и вице-спикер Бундестага ФРГ Эдельгард Булман  выступили с совместным заявлением для представителей СМИ.
Э.Шармазанов, обобщая итоги встречи, отметил, что Армения осознает важность развития отношений с Германией по всем направлениям. По Шармазанову, стороны подчеркивают важность развития сотрудничества как на уровне групп дружбы, так и комиссий. По его словам, на встрече особо выделена важность развития двусторонних отношений в контексте отношений Армения – Евросоюз. Э.Шармазанов подчеркнул, что в ряду стран-членов ЕС Германия – важный партнер Армении. Стороны выразили надежду, что сотрудничество будет постоянным и впредь.
В ходе встречи затронуты были также региональные развития: Шармазанов констатировал, что РА и НКР – сторонники стабильности и мира в регионе. Он представил немецкой коллеге совершенные Азербайджаном в ходе апрельской войны преступления, в том числе факты пыток военнослужащих и мирного населения. Обратившись к НК-проблеме, Э.Шармазанов отметил, что она должна быть урегулирована исключительно мирным путем, в формате Минской группы ОБСЕ. Для возобновления переговоров, по его мнению, необходимо реализовать договоренности, отмеченные после встречи президентов двух стран в Вене в заявлении министров иностранных дел стран-сопредседателей МГ ОБСЕ.   Вице-спикер НС заметил, что эти предложения приемлемы также для немецкой стороны, – это подтвердила г-жа Булман. В этом контексте обоюдно подчеркнута важность внедрения механизмов доверия и расследования на линии соприкосновения. “Мы считаем, что проблема должна быть решена, имея в основе и принцип реализации права на самоопределение, и мирное урегулирование, и территориальную целостность, но в то же время все должны осознавать, что осуществление права народа НК на самоопределение не имеет альтернативы”, - подчеркнул Э.Шармазанов.
В центре внимания встречи был также вопрос осуждения Геноцида армян, обратившись к которому вице-спикер НС РА сообщил, что 2 июня в Бундестаге ФРГ будет обсуждаться проект резолюции об осуждении Геноцида армян в Османской Турции. Э.Шармазанов поблагодарил Э.Булман за смелое и справедливое отношение. “Г-жа Булман подтвердила свою личную точку зрения, что события 1915 года не что иное, как геноцид. Вице-спикер НС выразил надежду, что немецкие коллеги 2 июня осуществят великую миссию, признав Геноцид армян и геноциды проживающих в Османской Турции христианских народов.
Вице-спикер Бундестага, коснувшись НК-конфликта, выразила надежду, что он не решится военным путем, и призвала стороны соблюдать новую достигнутую договоренность о прекращении огня. Г-жа Булман, подчеркнув важность установления механизмов мониторинга на линии соприкосновения, особо выделила, что это будет ключевым предусловием для предотвращения дальнейшей эскалации конфликта.
Обратившись к обсуждению совместно выработанного несколькими фракциями Бундестага проекта резолюции, вице-спикер отметила, что в резолюции в первую очередь должны осуждаться   совершенные в Османской империи насилия в отношении армян и других христианских народов. “Важно всегда сохранять живой память о прошлом. Именно поэтому мы будем поминать жертв Геноцида армян, а также осудим пресловутую роль Германской империи, поскольку Германия в то время была главным союзником Османской Турции и не предотвратила   совершенные Турцией преступления ”, - подчеркнула    вице-спикер Бундестага.
Она напомнила, что в 1998 г. правительство Германии опубликовало ряд документов, которые были представлены также правительствам Армении и Турции. Как заметила вице-спикер Бундестага, из документов ясно, что Германия по своим дипломатическим каналам была осведомлена о планах Османской империи. “По этой причине в резолюции также затрагивается соучастие Германии в вопросе Геноцида армян, следовательно, Германия берет на себя ответственность перед исторической реальностью”, - отметила немецкий парламентарий.
По словам г-жи Булман, в Турции растет число людей,   смело обращающихся к своей истории и критически относящихся к проводимой Османской империей политике.
Учитывая темные страницы истории Германии, вице-спикер Бундестага отметила, что они могут помочь армянскому и турецкому народам найти грани для диалога. По Булман, хотя это и трудный, но возможный политический путь.
Вице-спикер НС РА Э.Шармазанов, обобщая брифинг, добавил относительно НК-конфликта: “После внедрения механизмов мониторинга впредь не нужно будет призывать стороны, а появится возможность призвать того, кто постоянно нарушал”.